Na Heureke využívame personalizáciu a cielenú reklamu. Na základe vášho správania na Heureke personalizujeme jej obsah. Kliknutím na „Rozumiem“ alebo inam súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na ďalších weboch. Personalizáciu a cielenú reklamu si môžete vypnúť v nastaveniach prehliadača. Viac


Poradňa Základné dosky

Ako si vybrať základnú dosku?

Pred výberom základnej dosky si potrebujeme určiť akým procesorom ju budeme chcieť osadiť. Na základe tohto rozhodnutia budeme voliť príslušnú päticu, potom čipset. Môžeme sa rozhodnúť či budeme požadovať integrovanú grafickú kartu, počet pozícií pre pamäť a podobne.

Odkazy na osvedčených výrobcov: Asus, DFI, Gigabyte, MSI

Akú päticu si vybrať?

Päticou (socketom) sa nazýva časť základnej dosky, do ktorej sa osadzuje procesor. Ak sme majiteľom procesoru od spoločnosti AMD volíme najčastejšie používanú päticu AM2, ak od spoločnosti Intel tak socket 775. Vždy pamätajme na to, že náš procesor musí byť kompatibilný s päticou základnej dosky.

Aký čipset si vybrať?

Jedná sa o základný stavebný kameň základnej dosky. Čipset určuje to, čo naša základná doska bude vedieť. Môžeme si vybrať z čipsetov od spoločnosti Nvidia, ktorá vyrába čipsety pre procesory AMD ako aj Intel. Prípadne si vybrať niektorý z čipsetov priamo od Intelu - P45 či od AMD - 780G.

Aký počet slotov PCI Express 16x?

 Väčšine dnešných užívateľov bude stačiť slot jeden. Iba ak požadujeme naozaj veľký grafický výkon vyberieme si dosku dvomi v extrémnych prípadoch aj tromi slotmi. A môžeme tak využiť funkciu SLI (v prípade kariet Nvidia) alebo Crossfire (ATI).

Integrovaná grafická karta áno/nie?

Ak máme iba kancelárske PC, alebo počítač nevyužívame k náročnej práci, tak integrovanú grafickú kartu jednoznačne áno. Ušetríme tým peniaze za zaobstaranie samostatnej grafickej karty. Hráči počítačových hier by samozrejme na toto riešenie mali hneď zabudnúť.

Tipy na vhodné základné dosky:

Dosky vhodné do kancelárských PC a tam kde nepožadujeme vysoký výkon: Asus P5KPL-AM, MSI P6NGM-FD, Gigabyte GA-MA74GM-S2H

Dosky pre náročnejších užívateľov, hráčov hier: Asus P5Q WS, Gigabyte GA-EG45M-DS2H, MSI X48C PLATINUM

Najvýkonnejšie riešenie: Asus Rampage Formula, Gigabyte GA-EP45T-EXTREME, MSI X58 Pro

 

Vybrať základnú dosku podľa parametrov

Porovnať základné dosky